Günümüzde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu okul öncesi ve ilkokul çağında ki çocuklarda görülmektedir . Çocuk ve ergen psikiyatrisi tarafından tanı konulan ve tedavi edilen bir bozukluk olmasına ilişkin Adana – Aladağ’da okul öncesi döneme ait tanı ve tedavi çalışmaları maalesef çok az sayıda yer almaktadır . Çünkü okul öncesi dönem çocuklarında görülen belirtiler arasında dikkat eksikliği ve hiperaktivite olan çocukların çoğu zaman yaramaz ve söz dinlenmeyen olarak nitelendirilmekte , ebeveynleri tarafından kendi haline bırakılıyor ve yine ebeveynlerin yanlış inanışları yer almaktadır . Toplumumuzda ki bu doğru bilinen yanlışlar ise eğer çocuk erkekse “erkek çocuğudur, enerjisi fazla geliyordur “ gibi düşünceler . “ Bırakın yapsın karışmayın , engellemeyin “  “büyüdükçe değişir “ gibi düşüncelerden oluşmaktadır .   ( Çocuklarda ve ergenler dikkat eksikliği ve hiperaktivite ile ilgili  Adana – Aladağ’da, Adana – Aladağ Dikkat Eksikliği Merkezine başvurabilirsiniz. )

Adana – Aladağ – Kısaca DEHB Nedir ?

Adana – Aladağ – Dikkat eksikliği çocukluğun yaşına ve gelişim dönemine uygun olmayan dikkatin sorunları ile aşırı hareketliliğin oluşması ile meydana gelen psikolojik ruhsal bir bozukluktur. Bu bozukluğun kendini gösteren 3 temel belirtisi bulunmaktadır ;

 • Dikkat eksikliği
 • Hiperaktivite
 • Dürtüsellik

Dikkat eksikliği ; çocuğun dikkat süresinin çocuğun yaşına oranla beklenilenin altında olmasıdır . Dikkatin belirli bir noktaya toplanamaması , yaptığı işte aktivite de çabuk sıkılması , detaylara dikkat etmemesi , sahip oldukları eşyaları unutması , kıskançlık durumları , dağınıklık , aynı faaliyette uzun süre devam edememesi gibi belirtilerle kendini göstermektedir .

Hiperaktivite ; Aşırı hareketlilik çocuğun yaşına ve gelişim düzeyine uygun olmayacak şekilde çok aşırı hareketli olma halidir . Çocuğun uzun süre yerinde duramama yerinde oturamama , durduğu yerde elinin ayağının sürekli kıpır kıpır olması , verilen yönergeleri takip etme de zorluk çekme , karşısında konuştuğu kişilerin sözünü kesme , sürekli hareketli olması gibi belirtiler göstermektedir .

Dürtüsellik ; Çocuğun davranışlarının kontrol altına alınamamasında oluşan sorundur . İsteklerini erteleyememe , aceleci davranıp bekleyememe , sabırsız olması , arkadaş ortamında arkadaşlarının oyunlarını bozma, istediği bir durum söz konusu olduğunda isteğini erteleyememe ve durduramama gibi belirtiler görülmektedir .

Adana – Aladağ’da Okul Öncesi Dönemde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Ne Sıklıkla Görülür ?

Adana – Aladağ’da Dikkat eksikliği ve hiperaktivie bozukluğu erkekler de kızlara oranla daha sık görülmektedir. Bunula beraber erkekler de aşırı hareketlilik ve dikkat eksikliği hem de dürtüsellik daha çok ve daha sık görülmektedir . Kızlarda ise mevcut alt tiplerden sadece dikkat eksikliği olan alt tipi görülmektedir . Dikkat eksikliğinde görülen dikkat gerektiren faaliyetler de zorluk çekme yaşanırken , ancak hiperaktivide dışa vurulmayan davranışlar olduğu için ebeveynler çoğu zaman fark edemiyor, ihmal edebiliyor .

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu dikkat süresinin kısalığı ve dürtüsellik belirtileri ile ortaya çıkan nöro gelişimsel bir bozukluktur . Okul öncesi dönemde dikkat eksikliği ve hiperaktivite tanısı alan çocukların , ergenlik ve yetişkinlik döneminde de bu bozukluğun devam ettiği görülmektedir . Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların öykülerine bakıldığında ilişkili olabileceği düşünülen doğum öncesi ve doğum sonrası oluşan risk etmenleri şöyle sıralamak mümkündür.; çok genç ya da ileri yaş grubu anneleri , genetiğinde daha önce bu hastalığının tanısının varlığı  ya da hamilelik sürecinde geçirilen enfeksiyon rahatsızlığıdır .Ayrıca okul öncesi dönem de  Adana – Aladağ’da DEHB ‘li çocukların tedavisinde  psikososyal müdahale ilk süreç olmalıdır . Psikososyal müdahale sonucu istenilen yanıtların alınmaması durumunda sonra ki tedavi süreçleri izlenmelidir .

Okul öncesi dönem çocukları çok dikkatsizdir bu sebeple de çok fazla hata yapabilirler . Yerinde durmakta ve verilen yönergelere uymakta zorluk çekebilirler . Bu dönemde ki çocuklar oyun çağı çocuklarıdır .  Her şeyi oyun ile yapmak isterler . Bu sebeple bu dönemde çocuklarda görülen koşup zıplama , atlama , koltuk üstünde tepinip oynamaları gelişim evrelerinde gelişimleri için normal kabul edilen davranışlardır . Okul öncesi çocukların bu davranışı sergilediklerin de altında illa DEHB aranmamaktadır .

Adana – Aladağ Dikkat Eksikliği-Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri” adlı yazıyı okumak için tıklayınız.

Ancak Adana – Aladağ’da bu çocukların ebeveynleri tarafından daha çok bu sözler duyulmaktadır ;

 • Sürekli koltuk tepelerinde geziyor .
 • Aşırı hareket halinde hoplayıp zıplıyor .
 • Bir yerlere tırmanır .
 • Sürekli soru sorar ama sorduğu sorunun cevabını dinlemez .
 • Çok konuşur .
 • Büyüklerin sözünü keser araya girer olmadık konu üzerinde konuşmaya başlar .
 • Yeri geldiğinde çok ısrarcı olur .
 • Ortamda ilgi çekmeye çalışır .
 • Değişik davranışlar sergiler ve ilgi odağı olmak istiyor .
 • Sürekli koşup zıpladığı için vücudunda küçük yaralanmaları oluyor .
 • Kurduğu oyundan çabuk sıkılıyor ve başka oyuna geçiyor .
 • Oyuncaklarla oynama süresi çok azdır gibi cümleler duyulmaktadır .

Adana – Aladağ’da Okul ve kreş ortamında ise öğretmen tarafından şu sözler duyulmaktadır ;

 • Sınıf içi kurallara asla uymuyor .
 • Verilen yönergeleri talimatları asla yerine getirmiyor .
 • Getirse bile yarısını yapıp diğer yarısını unutabiliyor .
 • Diğer arkadaşları gibi sakin durmuyor .
 • Arkadaşları ile sıralarında asla sırasını beklemez .
 • Başka çocukları iter , vurur ve onlara zarar verir .
 • Sabırsızdır yapılanın hemen ilk önce kendisine yapılmasını ister .
 • Hoşuna giden durumlar söz konusu olduğunda kısa bir süre uyum sağlar .
 • Beraber oynanılan oyunları sonuna kadar ilerletemez oyunu bozar .
 • Yapılan etkinlikleri sonun kadar götüremez yarıda bırakır .

Okul öncesi dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda yeme ve uyku problemleri gibi aşka ek sorunlarda çok sık görülmektedir. Uykuya dalmada güçlük ,uyku süresinin kısa olması , gece çok sık uykudan uyanma sorunları , gece altını ıslatma gibi uyku problemleridir .

SİZ DE ÇOCUĞUNUZDA DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ

BİZE ULAŞIN

Adana – Aladağ Dikkat Eksikliği Merkezi: 0535 610 11 24

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x