Dikkat dağınıklığı ile dikkat eksikliği birbirlerine çok yakın bozukluk olsa da tam olarak aynı durumu ifade etmemektedir. Dikkat dağınıklığı ile dikkat eksikliği bozukluklarının her ikisinde de Adana – İmamoğlu’da ilaçlı ve ilaçsız tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Ancak dikkat eksiliğinde ilaçlı tedavi, dikkat dağınıklığına oranla Adana – İmamoğlu’da daha çok kullanılmaktadır.  Ancak her iki bozukluğunda ilaçsız tedavileri mümkün olduğundan dolayı ileri derece bir seviye olmadığı takdirde ilaçlı tedaviyi önerilmemektedir.

Adana – İmamoğlu Çocuklarda Görülen Dikkat Dağınıklığı

Dikkat dağınıklığı ve dikkat eksikliği ebeveynlerin en çok yakındığı konulardan biridir. Ebeveynlerin yanı sıra Adana – İmamoğlu’da okullarda da öğretmenlerin büyük olasılıkla en sık şikâyet ettiği konular arasındadır. Anne babaların çoğu zaman anlam veremedikleri ancak içerisinde bulunduğu durumun vahametin de kendilerinin de ne yapacaklarını bilemediği durumlardır .  Örneğin ; “Çocuğumuzda dikkat dağınıklığı var yerinde durmuyor odaklanmıyor. “ Bu cümle aslında çok şey ifade ediyor .  Burada anne baba bu olaya anlam veremezler çünkü çocukta dikkat dağınıklığı olduğu için saatlerce bilgisayarın , televizyonun önünden kalkmamaktadır . O kadar çok dikkatlidir ki anne babalar bile şaşırır. Dikkat dağınıklığı olan çocuklar sınıfta dersi dinlerken, kalabalıkta odaklanırken ya da konuyu anlamaya çalışmakta güçlük çekerler . Ancak Adana – İmamoğlu’da birebir eğitimlerde akademik başarılarını gösterebilmektedirler. Bu durumdan en çok şikâyet eden ise öğretmenlerdir.

Dikkat dağınıklığı günümüzde okul öncesi ve ilkokul dönemi çocuklarında pek çok rastlanan sorun haline gelmiştir. Bu durum aile içi ve arkadaş ilişkilerini , okuldaki başarısını ve kendi kişisel gelişimini olumsuz etkilemektedir . Erken fark edilme , erken teşhis ve tedavi edilmesi , eğitsel desteğin verilmesi durumlarında olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

Bazı uzmanlar tarafından hala Dikkat Dağınıklığı yada Dikkat Dağınıklığı Hiperaktivite olarak adlandırılmasına karşı Amerika Psikiyatri Birliği Dikkat Eksikliği/Hiperaktivite Bozukluğu ( DEHB ) olarak adlandırmaktadır.

Dikkat Dağınıklığı Hiperaktivite 3 tipe ayrılmışlardır;

 • Dikkatsizlik
 • Dürtüsellik
 • Hiperaktiivite

3 alt tip şu şekildedir .

 1. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu – Birleşik Tip
 2. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu – Dikkatsizliğin Baskın Olduğu Tip
 3. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu – Hiperaktivite – Dürtüselliğin Baskın Olduğu Tip

 

Adana – İmamoğluDikkat Dağınıklığı ve Odaklanma Güclüğü

Adana – İmamoğlu’da Dikkat dağınıklığı olan bir çocuk ya da bir birey sürdürülebilir dikkatinin kısa olması ve dikkatinin dağınıklığı ile tanınabilmektedir . Dikkat dağınıklığı , dikkatsizlik ya da kendini verememe durumları aynı anlamlara gelmemektedir . Dikkat dağınıklığı çocuklarda dikkat sürelerinin kısa olması ve verilen görevden çabuk sıkılmaları ve farkında olmadan dikkatlerinin başka yöne çevrilmesi anlamına gelmektedir .

Dikkat dağınıklığı olan çocuklarda dikkat sürecinin bir parçasında ya da tamamında problem yaşamaktadırlar . Bu tarz çocuklar verilen ödevlerine ya da verilen göreve nereden başlayacağını  bulmakta sıkıntı yaşayabilmekte ve verilen yönergelerde ne yapacaklarını karıştırabilmektedirler . Özellikle süre gelen ve sıkıcı olan sorumluluklarda problem yaşayabillirler.

Adana – İmamoğlu – Dikkat Dağınıklığının Belirtileri

Dikkat dağınıklığı her konuda değil ancak bazı konularda dikkati toplayamam şeklinde görülebilmektedir.

 • Çocuk yaptığı etkinliklerde bazılarına odaklanırken bazılarına odaklanamayabiliyor .
 • Okulda bazı derslere dikkatini verebiliyorken , bazı derslere dikkatini veremiyor .
 • Genellikle dikkatini veremediği dersler ya da aktiviteler sevmediği , hoşuna gitmediği ya da ilgisini çekmeyen dersler ve aktiviteler olabilmektedir .
 • Yaptığı işle ilgili çabuk sıkılmaları .
 • Bir konudan diğerine atlaması ya da ana konuya bağlı kalamaması durumları.
 • Sorumluluğu altındaki konuya odaklanamaması organize olamayıp kendini verememesi durumları
 • Çoğu zaman ayrıntılara dikkat etmedikleri için okul ödevlerinde ve işlerinde dikkat etmeden hatalar yapabilirler.
 • İkili konuşmalarda kendine doğru konuşulduğunda dinlemiyormuş gibi görünebilirler.
 • Verilen yönergeleri takip edemeyip kul ödevlerini ve işlerini tamamlayamaması karşıt davranışlar sergilemesi yada anlamadığı anlamına gelmemektedir.
 • Genellikle yaptığı sorumluluk altında ya da ödevlerini yaparken ki sahip olduğu materyallerini kaybedebilirler. ( Örneğin , kalem , silgi , oyuncak , kitap vs gibi )
 • Dikkatlerinin dağılmasında ki en önemli etken dış uyaranlardır.
 • Rutin yaptıkları aktivitelerinde genellikle unutkan olabilmektedirler .
 • Kendini doğru ifade edememesi , odak sorunu yaşadığından akademik başarısızlık yaşaması, dikkat dağınıklığının belirtileri arasında yer alıyor.

 

Adana – İmamoğlu – Çocukta Dikkat Dağınıklığı Probleminde Dikkat Nasıl Güçlendirilir?

Adana – İmamoğlu Okul çağında çocuğu olan pek çok anne baba çocuğunun dikkatsizliğinden , sürdürülebilir dikkatinin kısalığından , ders çalışmamasından , unutkanlığından şikayetçidir . Ancak yoğun bir ders programı altında , yapılacak pek çok ödevi olan , düzenli yaşam tarzı olmayan çocuk çabuk yorulur ve çabuk dikkati dağılır .

 • Çocukların dikkatini uyanık tutmanın yolu , öncelikle çocuğun ilgisini uyanık tutmak uyarmaktır .
 • İlgi duydukları konu üzerine dikkatlerinin toplanması daha kolaydır .
 • Çocuklarla dikkat geliştirme üzerine çalışmalar yapmak .
 • Dikkat güçlendirme setleri ile dikkatlerini güçlendirmek .
 • Dikkat çalışmaları ile kısa süreler tutarak adım adım ilerlemek .
 • Çocuklar dikkatli olduğu oranda alıcıları açıktır , alıcı oldukları oranda çabuk öğrenirler .
 • Çocuğa resim üzerindeki yanlışlarını bulmaları söylenebilir .
 • İki resim arasındaki benzerliği ve farklılığı göstermesi istenebilir .
 • Anlatılan bir masalı ya da hikayeyi tekrarlanması veya hikaye ile ilgili sorulan soruların cevaplanması istenebilir .
 • Bakarak resimler çizdirilebilir , aynı olan görseller gruplandırılabilir .
 • Aynı olan sembolleri eşleştirilebilir .
 • Görselde var olan yanlışlar bulunup eksik olan yerler tamamlanabilir .
 • Dikkat geliştirmeye yönelik oyunlar oynanabilir . (kelime oyunu , kağıt kalem oyunu dikkat güçlendirme oyunlar vs )

Dikkatlerin dağılmasın da bir çok uyaran etmendir. Aşırı hareketlilik , ani değişimler, uyaranlarını sesleri , şiddetleri , büyüklüğü genel olarak dikkati var eden uyanık tutan etmenlerdir.

Ancak uykusuzluk . gerginlik , tedirgin olma duygusu , huzursuzluk , yorgunluk , yetersizlik duygusu dikkati dağıtan etkenlerdir .

Her insanın kendine ait bir kişiliği vardır . Kişilerin bilinç düzeyleri zihinsel yapıları ve dikkat güçleri ve süreleri kendilerine özgüdür. Dikkat bir bakıma kişinin akademik başarısını ve verimini belirleyen zihinsel faktörlerdir ki buna istinaden çocukların küçük yaşlardan başlayıp her dönem evde ya da okulda dikkatlerinin gelişimine önem verilmelidir.

SİZ DE ÇOCUĞUNUZDA DİKKAT DAĞINIKLIĞI VEYA ODAKLANMA GÜÇLÜĞÜ PROBLEMİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ

BİZE ULAŞIN

Adana – İmamoğlu Dikkat Eksikliği Merkezi: 0535 610 11 24

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] “Adana – İmamoğlu Dikkat Dağınıklığı Belirtileri” adlı yazıyı okumak için tıklayınız. […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x