Günümüzde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu okul öncesi ve ilkokul çağında ki çocuklarda görülmektedir . Çocuk ve ergen psikiyatrisi tarafından tanı konulan ve tedavi edilen bir bozukluk olmasına ilişkin Adana – Türkmenbaşı’nda okul öncesi döneme ait tanı ve tedavi çalışmaları maalesef çok az sayıda yer almaktadır . Çünkü okul öncesi dönem çocuklarında görülen belirtiler arasında dikkat eksikliği ve hiperaktivite olan çocukların çoğu zaman yaramaz ve söz dinlenmeyen olarak nitelendirilmekte , ebeveynleri tarafından kendi haline bırakılıyor ve yine ebeveynlerin yanlış inanışları yer almaktadır . Toplumumuzda ki bu doğru bilinen yanlışlar ise eğer çocuk erkekse “erkek çocuğudur, enerjisi fazla geliyordur “ gibi düşünceler . “ Bırakın yapsın karışmayın , engellemeyin “  “büyüdükçe değişir “ gibi düşüncelerden oluşmaktadır .   ( Çocuklarda ve ergenler dikkat eksikliği ve hiperaktivite ile ilgili  Adana – Türkmenbaşı’nda, Adana – Türkmenbaşı Dikkat Eksikliği Merkezine başvurabilirsiniz. )

Adana – Türkmenbaşı – Kısaca DEHB Nedir ?

Adana – Türkmenbaşı – Dikkat eksikliği çocukluğun yaşına ve gelişim dönemine uygun olmayan dikkatin sorunları ile aşırı hareketliliğin oluşması ile meydana gelen psikolojik ruhsal bir bozukluktur. Bu bozukluğun kendini gösteren 3 temel belirtisi bulunmaktadır ;

 • Dikkat eksikliği
 • Hiperaktivite
 • Dürtüsellik

Dikkat eksikliği ; çocuğun dikkat süresinin çocuğun yaşına oranla beklenilenin altında olmasıdır . Dikkatin belirli bir noktaya toplanamaması , yaptığı işte aktivite de çabuk sıkılması , detaylara dikkat etmemesi , sahip oldukları eşyaları unutması , kıskançlık durumları , dağınıklık , aynı faaliyette uzun süre devam edememesi gibi belirtilerle kendini göstermektedir .

Hiperaktivite ; Aşırı hareketlilik çocuğun yaşına ve gelişim düzeyine uygun olmayacak şekilde çok aşırı hareketli olma halidir . Çocuğun uzun süre yerinde duramama yerinde oturamama , durduğu yerde elinin ayağının sürekli kıpır kıpır olması , verilen yönergeleri takip etme de zorluk çekme , karşısında konuştuğu kişilerin sözünü kesme , sürekli hareketli olması gibi belirtiler göstermektedir .

Dürtüsellik ; Çocuğun davranışlarının kontrol altına alınamamasında oluşan sorundur . İsteklerini erteleyememe , aceleci davranıp bekleyememe , sabırsız olması , arkadaş ortamında arkadaşlarının oyunlarını bozma, istediği bir durum söz konusu olduğunda isteğini erteleyememe ve durduramama gibi belirtiler görülmektedir .

Adana – Türkmenbaşı’nda Okul Öncesi Dönemde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Ne Sıklıkla Görülür ?

Adana – Türkmenbaşı’nda Dikkat eksikliği ve hiperaktivie bozukluğu erkekler de kızlara oranla daha sık görülmektedir. Bunula beraber erkekler de aşırı hareketlilik ve dikkat eksikliği hem de dürtüsellik daha çok ve daha sık görülmektedir . Kızlarda ise mevcut alt tiplerden sadece dikkat eksikliği olan alt tipi görülmektedir . Dikkat eksikliğinde görülen dikkat gerektiren faaliyetler de zorluk çekme yaşanırken , ancak hiperaktivide dışa vurulmayan davranışlar olduğu için ebeveynler çoğu zaman fark edemiyor, ihmal edebiliyor .

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu dikkat süresinin kısalığı ve dürtüsellik belirtileri ile ortaya çıkan nöro gelişimsel bir bozukluktur . Okul öncesi dönemde dikkat eksikliği ve hiperaktivite tanısı alan çocukların , ergenlik ve yetişkinlik döneminde de bu bozukluğun devam ettiği görülmektedir . Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların öykülerine bakıldığında ilişkili olabileceği düşünülen doğum öncesi ve doğum sonrası oluşan risk etmenleri şöyle sıralamak mümkündür.; çok genç ya da ileri yaş grubu anneleri , genetiğinde daha önce bu hastalığının tanısının varlığı  ya da hamilelik sürecinde geçirilen enfeksiyon rahatsızlığıdır .Ayrıca okul öncesi dönem de  Adana – Türkmenbaşı’nda DEHB ‘li çocukların tedavisinde  psikososyal müdahale ilk süreç olmalıdır . Psikososyal müdahale sonucu istenilen yanıtların alınmaması durumunda sonra ki tedavi süreçleri izlenmelidir .

Okul öncesi dönem çocukları çok dikkatsizdir bu sebeple de çok fazla hata yapabilirler . Yerinde durmakta ve verilen yönergelere uymakta zorluk çekebilirler . Bu dönemde ki çocuklar oyun çağı çocuklarıdır .  Her şeyi oyun ile yapmak isterler . Bu sebeple bu dönemde çocuklarda görülen koşup zıplama , atlama , koltuk üstünde tepinip oynamaları gelişim evrelerinde gelişimleri için normal kabul edilen davranışlardır . Okul öncesi çocukların bu davranışı sergilediklerin de altında illa DEHB aranmamaktadır .

Adana – Türkmenbaşı Dikkat Eksikliği-Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri” adlı yazıyı okumak için tıklayınız.

Ancak Adana – Türkmenbaşı’nda bu çocukların ebeveynleri tarafından daha çok bu sözler duyulmaktadır ;

 • Sürekli koltuk tepelerinde geziyor .
 • Aşırı hareket halinde hoplayıp zıplıyor .
 • Bir yerlere tırmanır .
 • Sürekli soru sorar ama sorduğu sorunun cevabını dinlemez .
 • Çok konuşur .
 • Büyüklerin sözünü keser araya girer olmadık konu üzerinde konuşmaya başlar .
 • Yeri geldiğinde çok ısrarcı olur .
 • Ortamda ilgi çekmeye çalışır .
 • Değişik davranışlar sergiler ve ilgi odağı olmak istiyor .
 • Sürekli koşup zıpladığı için vücudunda küçük yaralanmaları oluyor .
 • Kurduğu oyundan çabuk sıkılıyor ve başka oyuna geçiyor .
 • Oyuncaklarla oynama süresi çok azdır gibi cümleler duyulmaktadır .

Adana – Türkmenbaşı’nda Okul ve kreş ortamında ise öğretmen tarafından şu sözler duyulmaktadır ;

 • Sınıf içi kurallara asla uymuyor .
 • Verilen yönergeleri talimatları asla yerine getirmiyor .
 • Getirse bile yarısını yapıp diğer yarısını unutabiliyor .
 • Diğer arkadaşları gibi sakin durmuyor .
 • Arkadaşları ile sıralarında asla sırasını beklemez .
 • Başka çocukları iter , vurur ve onlara zarar verir .
 • Sabırsızdır yapılanın hemen ilk önce kendisine yapılmasını ister .
 • Hoşuna giden durumlar söz konusu olduğunda kısa bir süre uyum sağlar .
 • Beraber oynanılan oyunları sonuna kadar ilerletemez oyunu bozar .
 • Yapılan etkinlikleri sonun kadar götüremez yarıda bırakır .

Okul öncesi dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda yeme ve uyku problemleri gibi aşka ek sorunlarda çok sık görülmektedir. Uykuya dalmada güçlük ,uyku süresinin kısa olması , gece çok sık uykudan uyanma sorunları , gece altını ıslatma gibi uyku problemleridir .

SİZ DE ÇOCUĞUNUZDA DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ

BİZE ULAŞIN

Adana – Türkmenbaşı Dikkat Eksikliği Merkezi: 0535 610 11 24

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] “Adana – Türkmenbaşı Okul Öncesi Dönemde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu” adlı yazıyı okumak için tıklayınız. […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x