Algılama sorunu olan bireylerin eğitim hayatı, meslek yaşamları ve sosyal hayatlarında işler yolunda gitmez. Algı bozukluğu olan bireyler kendini ifade etmede zorlanır. Okuma yazmada yaşıtlarının gerisinde kalır. Matematik becerilerini kazanmada zorluk çekerler. Öğrenme güçlüğü çekerler. Algı sorunu toplumda çocukların % 1 lik kısmında görülür.

 

Algı sorunu kalıtımla yakından ilgilidir. Anne ve babası geçmişte algı sorunu çekmişse çocuklarında da bu durum görülebilir. Erkek çocuklarda sol elini kullanan bireylerde algı sorunu daha sık görülür. Algı sorunu okul öncesi dönemde dil gelişimini olumsuz etkiler ve çocuklarda konuşma bozukluğuna neden olur. Algı sorunu motor gelişimde yetersizliğe neden olur. Çocuklar bazı kavramları öğrenmede zorluk çeker.

Bilgi Almak İçin Lütfen Arayınız: 0544 204 61 82 ve 0322 234 9 234 

Direk Klinik Psikolog İle Görüşmek İçin: 0535 610 11 24

 

 
Algı sorunu olan çocukların okul başarısı yaşıtlarına göre daha düşüktür. Okuma hızı ve niteliği daha geridir. Bazı harfleri söylerken zorlanır. Harfin şeklini yanlış yazar. Sesleri birleştirirken zorlanır. Yazıları zor okunur. Heceleri okurken sık sık atlama yapar. Yazması sınıf seviyesinin altındadır.

Yazı yazarken harfleri karıştırır. Hece atlama ve ekleme yapar. İmla ve noktalama hatası yapar. Kelimeler arasına boşluk koymayı unutur. Okul çantası, odası, kitabı ve defterleri hep dağınıktır. Defterini ve kitabını kötü kullanır.

Gün ay gibi zaman kavramlarını karıştırır. Saatleri öğrenmekte zorlanır. Sözel ifade güçlüğü yaşar. Duygu ve düşüncelerini ifade edemez. Konuşurken düzgün cümle kuramaz. Heyecanlanır ve konuşurken çoğu zaman takılır.

 

Diko-Ges Terapi Metodu;

Diko-Ges Terapi Metodu, özellikle Algı Problemleridikkat eksiliği, hiperaktivite bozukluğu, özgül öğrenme güçlükleri, okul çağı uyum problemleri, öfke dürtü kontrol bozukluğu, unutkanlık, tembellik gibi birçok okul çağı problemlerine ilişkin etkin çözüm sunar.

Diko-Ges Terapi metodunda neurofedback ve zenginleştirilmiş dikkat, konsantrasyon arttırıcı uygulamalar kullanılmaktadır.

Ülkemizde öğrenim gören öğrencilerin hemen hemen %20 ‘si nin yukarıda saydığımız problemleri yaşadığını düşündüğümüzde, Diko-Ges Metodunun ne kadar önemli bir çalışma olduğu anlaşılmaktadır. Diko-Ges Metodu, her çocuk özeldir felsefesinden yola çıkmış bir sistemdir. Her çocuk özeldir ve yaşadığı özel problem çözülürse mutlaka başarıya ulaşır. Diko-Ges Metodu, PDR Merkezi tarafından geliştirilmiş ve yüzlerce öğrencinin başarıya ulaşmasında etkin rol oynamıştır. Diko-Ges Metodu, ülkemizde uygulanan sistemler içerisinde en etkili çözüm sunan sitemdir. Diko-Ges Metodu; Danışmanlık merkezi, Aile, Çocuk ve Öğretmen arasında geçen bir süreçten oluşur.

 

Tüm bu ekibin sorumluluklarını yerine getirmesi durumunda, çocuktan çocuğa değişmek kaydıyla %65 ile %95 arasında akademik performans artışı sağlar. Siz de çocuklarınızın başarısını ve mutluluğunu istiyorsanız Özel Kariyer Aile Danışma Merkezi’nin sunduğu bu sistemden yararlanın.

 

Bilgi Almak İçin Lütfen Arayınız: 0544 204 61 82 ve 0322 234 9 234 

Direk Klinik Psikolog İle Görüşmek İçin: 0535 610 11 24

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments