Odaklanma ve Konsantrasyon Problemi

 

Geçmişten geleceğe çok hızlı bir değişime şahit oluyoruz. Tabi bu hızlı değişimin bir takım götürüleri var. Bunlardan biri de konsantrasyon bozukluğu – odaklanma sorunu. Evet, teknoloji geliştikçe konsantrasyon bozukluğu gibi dikkat problemleri artıyor.

Çözüm için (konsantrasyon artırma) yine teknolojiyi kullanmak da mümkün. Nasıl mı? “Konsantrasyon nedir?” sorusunu yanıtladıktan sonra bu kısma tekrar döneceğiz.

 

KONSANTRASYON NEDİR?

Konsantrasyon: İç ve dış uyaranlardan etkilenmeden, dikkat ile bir işe yoğunlaşabilme; iş üzerinde dikkati sürdürebilme yeteneğidir.

Dikkati toparlama ve sürdürme (odaklanmak) konusunda çeşitli güçlükler yaşanması durumunda konsantrasyon bozuklukları meydana gelir. Günümüz şartlarında bu çok normal bir durum olsa da çeşitli önlemler almak mümkündür.

İşte o önlemler ve konsantrasyon geliştirme teknikleri:

ODAKLANMA SORUNU NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Odaklanma sorunu veya diğer bir tanımla konsantrasyon bozukluğu çok faktörden etkilendiği gibi, çok adımlı çözüm yöntemleri vardır. Aşağıdaki listeye mümkün olduğunca uymak, var olan odaklanma problemi ile başa çıkmanıza ve konsantrasyon artırmanıza olanak verir.

Odaklanma sorunu nasıl giderilir?

Konsantrasyon Teknikleri (Odaklanma Teknikleri)

  • 1. Kişisel odaklanma teknikleri geliştirmek, görev listesi oluşturmak ve birden fazla işi aynı anda yapmamak konsantrasyon artırıcı etkiye sahiptir.
  • 2. Sağlıklı beslenmek konsantrasyon gücü sağlar
  • 3. Düzenli ve tam uyku uyumak konsantrasyon gücü sağlar; konsantrasyon bozukluğu faktörlerini azaltır.
  • 4. Düzenli beyin egzersizleri yapmak, bulmaca çözmek ve zeka oyunları oynamak çok güçlü bir şekilde konsantrasyon artırıcı etkiye sahiptir. 
  • 5. Konsantrasyon çalışmaları arasında spor yapmak, yürüyüş ve benzeri fiziksel aktiviteler de önemlidir.
  • 6. Uzman psikiyatristler tarafından reçete edilen Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) ilaçları ile odaklanma problemi ve benzeri dikkat sorunları tedavi edilebilir. (“Konsantrasyon nedir?” başlıklı paragrafta belirttiğimiz gibi temelinde dikkate dayalı bir aksiyondur. Konsantrasyon – odaklanma sorunu nasıl çözülür sorusuna çözüm olarak ilaçlı tedavi de düşünülebilir ancak çeşitli yan etkileri vardır).

Yukarıdaki odaklanma teknikleri ile ilaçlı veya ilaçsız odaklanma sorunu tedavisi uygulanmış olur. Bu 6 madde odaklanma sorunu çözümü için oldukça etkilidir. Çeşitli odaklanma testi ve egzersiz raporları ile ne kadar mesafe katettiğinizi de ölçümleyebilirsiniz.

Beyin Egzersizi Yaptıran Dikkat Oyunları İle Konsantrasyon Artırma

Konsantrasyon çalışmaları arasında şüphesiz en keyifli tedavi yöntemi oyun oynamaktır. Yetişkinlerin veya çocukların sıklıkla tercih ettiği oyunların bir kısmı konsantrasyon artırma etkisine sahiptir. Keyif alınan bir işe odaklanmak çok daha kolay olduğu için konsantrasyon çalışmaları arasında oyunların önemi sıklıkla vurgulanır. Hatta psikologlar, psikiyatristler veya çocuk gelişim uzmanları oyun şeklindeki çeşitli beyin egzersizlerini adeta ilaç gibi reçete etmektedir (tavsiye etmektedir). Odaklanma teknikleri baz alınarak geliştirilmiş teknolojik oyunlardan destek alabilirsiniz.

 

Diko-Ges Terapi Metodu;

Diko-Ges Terapi Metodu, özellikle dikkat eksiliği, hiperaktivite bozukluğu, özgül öğrenme güçlükleri, okul çağı uyum problemleri, öfke dürtü kontrol bozukluğu, unutkanlık, tembellik gibi birçok okul çağı problemlerine ilişkin etkin çözüm sunar.

Diko-Ges Terapi metodunda neurofedback ve zenginleştirilmiş dikkat, konsantrasyon arttırıcı uygulamalar kullanılmaktadır.

Ülkemizde öğrenim gören öğrencilerin hemen hemen %20 ‘si nin yukarıda saydığımız problemleri yaşadığını düşündüğümüzde, Diko-Ges Metodunun ne kadar önemli bir çalışma olduğu anlaşılmaktadır. Diko-Ges Metodu, her çocuk özeldir felsefesinden yola çıkmış bir sistemdir. Her çocuk özeldir ve yaşadığı özel problem çözülürse mutlaka başarıya ulaşır. Diko-Ges Metodu, PDR Merkezi tarafından geliştirilmiş ve yüzlerce öğrencinin başarıya ulaşmasında etkin rol oynamıştır. Diko-Ges Metodu, ülkemizde uygulanan sistemler içerisinde en etkili çözüm sunan sitemdir. Diko-Ges Metodu; Danışmanlık merkezi, Aile, Çocuk ve Öğretmen arasında geçen bir süreçten oluşur.

Tüm bu ekibin sorumluluklarını yerine getirmesi durumunda, çocuktan çocuğa değişmek kaydıyla %65 ile %95 arasında akademik performans artışı sağlar. Siz de çocuklarınızın başarısını ve mutluluğunu istiyorsanız Özel Kariyer Aile Danışma Merkezi’nin sunduğu bu sistemden yararlanın.

Bilgi Almak İçin Lütfen Arayınız: 0544 204 61 82 ve 0322 234 9 234 

Direk Klinik Psikolog İle Görüşmek İçin: 0535 610 11 24

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments