MENTAL RETARDASYON-ZEKA GERİLİĞİ

 

Mental Reterdasyon (Zeka Geriliği) kişinin zihinsel becerilerinde biyolojik yaşına uygun gelişim özelliklerini gösterememesidir. Buna bağlı olarak da eğitim sisteminin ve toplumsal konuların beklentilerini karşılayamazlar. Mental Reterdayson; kişide dikkat, odaklanma, algı, muhakeme, zamanlama, dürtüsellik, sosyal beceriler, iletişim becerileri gibi birçok alanda biyolojik yaşına uygun olmayan düşük performansları da beraberinde getirebilmektedir. Ancak psiko-sosyal destek ve gerekli tedavi yöntemleri ile yaşam şartları iyileştirilebilmektedir.

Mental Reterdasyonun doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrasında birçok sebepten ortaya çıkabileceği düşünülmektedir. Doğum öncesi nedenlerin başında genetik gelmektedir. Ailede mental reterdasyon öyküsü varsa çocuklarda görülme ihtimali de artmaktadır. Bunun yanında hamilelikte annenin geçirdiği rahatsızlıklar, hamilelikte annenin alkol, madde kullanımı vb… durumlar da etkilidir. Doğum sırasında düşük doğum kilosu ya da erken doğum gibi etkenler de mental retardasyon gelişimi üzerinde etkili olabilmektedir. Doğum sonrasında ise travmatik deneyimler, uyaran eksikliği, çok fazla dijital ekrana maruz kalma gibi durumlar sebep olabilmektedir. Mental Reterdasyonun toplumda görülme sıklığı %1’dir. Erkek çocuklarında görülme sıklığının kız çocuklarına göre daha fazla olduğu tahmin edilmektedir.

Mental retardasyonun derecesi zeka katsayısı ile belirlenir. Zeka katsayısı güvenilir zeka testleri aracılığıyla değerlendirme yapılıp bu değerlendirmenin kendi yaşındaki çocuklarla karşılaştırılmasıdır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre zeka katsayısı kendi içerisinde

Deha 130 ve üstü
Parlak Zeka 120-129
Üstün Zeka 110-119
Normal Zeka 90-110
Donuk Normal Zeka 80-89
Sınır Zeka Geriliği 70-79
ZEKA GERİLİĞİ 69 ve altı
Hafif Zeka Geriliği 52-69
Orta Derecede Zeka Geriliği 36-51
Ağır Zeka Geriliği 20-35
Derin Zeka Geriliği 20’den daha düşük

 

şeklinde ayrılmaktadır. Bir çocuğun Mental Reterdasyon olarak isimlendirilebilmesi için 3 ay arayla yapılan iki zeka testinden 70’in altında puan alması gerekir.

Mental Reterdasyon (zeka geriliği)’un bir tedavisi yoktur fakat gerekli tedavi ile sosyal, akademik ve bilişsel alanlarda yaşıtlarını yakalaması hedeflenir. Mental Reterdasyon aileler için kabul etmesi ve baş etmesi zor bir durumdur. Bu süreçte aile bireylerine de mental reterdasyon ile ilgili psikoeğitim yapılması ve psikolojik destek verilmesi süreç açısından oldukça önemlidir.

Kurumumuzda Mental Reterdasyonu olan çocuklarla, yapılan testler ve yaptığımız görüşmeler neticesinde ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilerek ilerlenmektedir. Çocuğun zihinsel becerilerini geliştirmeye yönelik gerek evde gerekse okulda neler yapılabileceği ile bilgilendirmeler verilirken ailelere de psikoeğitim ve psikolojik destek sağlanmaktadır.

Ücretsiz ön görüşme için kurumumuzla iletişime geçebilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Fatma uzun
Fatma uzun
9 ay önce

Merhaba cocuguma doktor dıkkat dagınıklıgı zeka gerılıgı tanısını koydu kalın ben raporlamak ıstemedım ve bu konuda daha detaylı bılgı almak ıstıyorum

1
0
Would love your thoughts, please comment.x